Colegiul National Alexandru Ioan Cuza Ploiesti - Logo

Concursuri / Examene

Concursuri / Examene sortate : crescător descrescător

CALENDAR BACALAUREAT 2012

Anexa la ordinul MECTS nr. 5218/29.08.2011, privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat - 2012


                                                  Calendarul examenului de bacalaureat – 2012

Sesiunea iunie-iulie 2012
28 – 30 mai 2012
Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen


1 iunie 2012
Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a


11 - 13 iunie 2012
Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A


13 - 15 iunie 2012
Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B


18 – 22 iunie 2012
Evaluarea competențelor digitale – proba D


25 - 27 iunie 2012
Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C


2 iulie 2012
Limba și literatura română – proba E)a) – probă scrisă


3 iulie 2012
Limba și literatura maternă – proba E)b) – probă scrisă


4 iulie 2012
Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – probă scrisă


6 iulie 2012
Proba la alegere a profilului și specializării – proba E)d) – probă scrisă


8 iulie 2012
Afișarea rezultatelor


9 iulie 2012
Depunerea contestațiilor (orele 08:00 – 12:00)


10 -12 iulie 2012
Rezolvarea contestațiilor


13 iulie 2012
Afișarea rezultatelor finale


Sesiunea august-septembrie 2012
16 – 20 iulie 2012
Înscrierea candidaților la a doua sesiune de examen


20-21 august 2012
Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A


20-22 august 2012
Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B


21 -22 august 2012
Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C


23 - 24 august 2012
Evaluarea competențelor digitale – proba D


27 august 2012
Limba și literatura română – proba E)a) – proba scrisă


28 august 2012
Limba și literatura maternă – proba E)b) – probă scrisă


29 august 2012
Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – probă scrisă


31 august 2012
Proba la alegere a profilului și specializării – proba E)d) – probă scrisă


2 septembrie 2012
Afișarea rezultatelor (până la orele 16:00) și depunerea contestațiilor (orele 16:00 – 20:00)


3-4 septembrie 2012
Rezolvarea contestațiilor


5 septembrie 2012
Afișarea rezultatelor finale


Notă: La solicitarea comisiilor de bacalaureat județene/a municipiului București sau din proprie inițiativă, Comisia Națională de Bacalaureat poate aproba prelungirea perioadelor de susținere a probelor de evaluare a competențelor digitale sau lingvistice

16.09.2011

EVALUAREA NATIONALA CLASA A VIII-A 2012

Anexa la O.M.E.C.T.S. nr. 5219/29.08.2011 privind organizarea și desfășurarea Evaluării Naționale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul școlar 2011-2012



                                                          Calendarul Evaluării Naționale - 2012

15 iunie 2012

Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a

18-20 iunie 2012

Înscrierea la Evaluarea Națională

25 iunie 2012

Limba și literatura română - probă scrisă

26 iunie 2012

Limba și literatura maternă - probă scrisă

27 iunie 2012

Matematica - probă scrisă

29 iunie 2012

Afișarea rezultatelor (până la ora 14)

29 iunie 2012

Depunerea contestațiilor (orele 14-18)

30 iunie-1 iulie 2012

Rezolvarea contestațiilor

2 iulie 2012

Afișarea rezultatelor finale după contestații

16.09.2011

REZULTATE OLIMPIADE 2009 2010

COLEGIUL NAȚIONAL „AL.I.CUZA”  PLOIEȘTI
AN ȘCOLAR 2009-2010

REZULTATE OLIMPIADE ȘCOLARE
CALIFICAȚI FAZA NAȚIONALĂ

  1. MARIAN DORA CLASA A IX-A B   – LIMBA ENGLEZĂ
  2. GRIGORE MARIA DOINITA  CLASA A IX-A  F – LIMBA FRANCEZĂ
  3. GHEORGHE ANA MARIA CLASA A VII-A B - MATEMATICĂ
  4. GĂMAN M. MIRUNA ANDREEA, CLASA A X-A B - GEOGRAFIE
  5. PREDA IULIA, CLASA A XII-A G, ECONOMIE

OLIMPIADE ȘCOLARE
FAZA JUDEȚEANĂ
LIMBA SI LITERATURA ROMANA


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNI /PREMII SPECIALE

V

 

 

ZECHERU DANIELA

BOLÎNU TEODORA

VI

1.ZANCĂ ALEXANDRU
2.LEU TEODORA

VASILE VLAD

MATEESCU RĂZVAN

BURLACU ADELINA

VII

 

1.HAGIU GABRIELA
2.TEODORESCU ANDRA

1.GHEORGHE ANA MARIA
2. MANEA IOANA

1. MIHĂILESCU MARA
2. KRIEB IULIA

VIII

 

 

1.BOLÎNU ALEXANDRU 2.BERCARU CRISTIAN

1.ANGHEL HRISTA
2.NICOLAE TUDOR
3.DOBRESCU MIHNEA
4.PETCU ALEXANDRA
5. CHIVU ELENA
6. MATEESCU IZABELA
7. CISMARU ANAMARIA

IX

 

GIUROIU RALUCA 

TUDOR PATRICIA  

 

X

ALDUCA IRINA

 

 

DUȚU LIVIA  

XI

 

 

STAN ELENA-ADRIANA

1.DRĂCEA OANA ELENA  2.BESCHIERU NICOLETA
3.BĂLAN CĂTĂLINA

XII

 

 

 

1.CONSTANTIN GEORGIANA
2.PREDA IULIA   3.ȘTEFAN FLORINA    4.MANTA ADINA  

LIMBA ENGLEZA


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

IX

1.BULEANDRA ANDREEA
2. MARIAN DORA
3. MACELARU ALINA

1.LUCA MARIA RUXANDRA
2.STOICA DIANA
3. STOICA DRAGOS
4. POPA MARIA
5. TOMA ALINA
6. HERMAN EDWIN

1.CHIRILA CORINA
2.POPESCU ANCA
3. OPREA MIHAI
4. PALAGHIAN ADELINA
5. POPESCU ANDRA
6. VASILE ANDREEA
7. GHITA REBECA

1.NASTASA DANUT
2. CODREANU MARTHA

X

1.NICULESCU IRINA 
2. ANTON ANDREI  
3. STOICA LUISIANA
4.  DRAGOMIR ANA MARIA
5. POPA CONSTANTINA
6. BUSILA ALEXANDRA

1.STOIAN ANDREI 
2. COTORCEANU BOGDAN
3. DRAGOMIR BOGDAN 4.NEAGU CRISTIAN  
5. DANESCU BOGDAN
6.NOVISKI IULIAN
7.  STAVARACHE DIANA

1.HOMITCHI DIANA
2. JUNCU ADRIANA
3. MIHALCESCU MIRUNA
4. NICOLAE ANDREI
5. PALALAU LAURENTIU
6. COMAN LAURENTIU
7. GAMAN MIRUNA
8. PODARIU OVIDIU
9. IONESCU ALEXANDRA
10.GRIGORESCU PATRICIA 

 

XI

1.AVRAM CRISTIANA      2.BIZOIU ROBERT   
3. MIHAI ELENA       

1.ANGHEL VLAD 
2. CIUCAN RAMONA           

1 LIA- SIMA LUCIANA

 

XII

 

1.CRACIUN DIANA
2. IONESCU ALEXANDRU
3. BLAHA LUCIANA

1. PREDA IULIA

1.ANTON EMIL
2. MATEI RARES
3. MOTANGA CRISTINA

 

LIMBA FRANCEZA


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

IX

GRIGORE MARIA DOINITA

 

 

 

X

CATANESCU REBECA

 

1.MILITARU ALEXANDRA
2.STANCU CATALINA

1.ALDUCA IRINA
2. COJOCARU PATRICIA
3. IMBREA ANDRA

XII

 

1.DRAGOMIR RAMONA
2. MOTREA ELENA ALEXANDRA

 

 

LIMBA LATINA


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

X

 

 

VASILE ANA MARIA

 

MATEMATICA


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

VII

 

GHEORGHE ANA MARIA

 

1.OLTEANU
SILVANA
2.CONSTANTIN ANDREI
3ȘERBAN RĂZVAN
4. NEGREA ANCA
5.TUDOR IOANA
6.EFTINOIU ANDREI

VIII

 

 

 

1.STENTA MIRCEA
2.CAZACU RADU
3.ANGHEL TEODORA
4.PÂRVULESCU RADU
5.COJOCARU BIANCA
6. SILIVESTRU MIHAI

IX

 

 

 

1.VASILOAIA IOANA
2. NIȚĂ CRISTINA
3. LEU VLAD
4. STĂNESCU RĂZVAN

X

 

 

 

1.NICOLAE ANDREI GABRIEL
2. POPA CONSTANTINA
3. STROESCU RALUCA
4. JITARU ANDRA

XI

 

PÂRVU LUCIAN

 

COSTIN SILVIA

XII

 

 

 

BITON ANDRA

FIZICA


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

IX

 

 

PELIN BOGDAN

1.OLARU ANDREI

CHIMIE


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

IX

 

 

NEDELCU MIRUNA

1.STOICA DANA CRISTINA
2. TOMA ALINA
3. VASILOAIA IOANA

X

 

 

 

1.NOVISCHI IULIAN
2. BICA CRISTINA

XI

 

 

 

COSTIN SILVIA

BIOLOGIE


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

VII

MIHAILESCU  MARA

ILIE IULIANA

ȘERBAN RĂZVAN

1.KRIEB IULIA
2. ENACHE VLAD
3. NICOLAE RUXANDRA
4. SAULEA VLAD

IX

RADU IRINA

1.PETREA ANDREEA
2. POPA MARIA
3. NIȚĂ CRISTINA

1.NICA RALUCA
2. NEDELCU MIRUNA

1.TABARCEA IOANA
2. DĂRÂNDĂU VALENTINA
3. DRĂGAN LAURA-
4. TOMA MIHAELA

X

 

 

GĂMAN MIRUNA

1. APOSTOL CRISTINA
2. PĂLĂLĂU ANA MARIA  PS
3. DUȚU LIVIA
4. STOICA LUISIANA-
5. ROMAN SIMONA

XI

 

 

 

1. DUMITRU COSMINA
2. ILIOIU CRISTINA

SOCIO-UMANE


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

IX

 

 

 

PETRE IOANA

XII
XI

 

MIHAI ELENA MĂDĂLINA

BLAHA MARIA LUCIANA

MOTÂNGĂ CRISTINA

XII

PREDA IULIA

 

 

 

XII

 

ZODIE OCTAVIAN ADRIAN

 

 

ISTORIE


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

X

 

1.GHEORGHE DENISA

POPESCU GEANINA

1.ILIE MĂDĂLINA
2.RĂDULICEA ADRIANA

XI

 

 

PĂDURARU ROXANA

1.GLIGA ANCA REBECA
2.NICOLAE ALEXANDRA

XII

 

1.BUCUR MIHAI
2.MANOLE IOANA
3.ACHIM OANA
4.CRĂCIUN DIANA
5.MANTA ADINA

PREDA IULIA

1.GHIȚĂ IONUȚ
2. TĂNASE NICOLETA
3.GÂTEJ CĂTĂLINA

GEOGRAFIE


CLASA

PREMIUL I

PREMIUL II

PREMIUL III

MENȚIUNE/PREMIU SPECIAL

VIII

 

 

 

COȚOFANĂ I. CEZARA

X

 

GĂMAN M. MIRUNA ANDREEA

 

 

XI

 

 

 

1.STERE M. ARMAND-ȘERBAN
2. GRIGORE N. ANDREEA NICOLETA

XII

 

 

NEAGU G. VIOREL-GABRIEL

 

27.03.2010

CONTUL MEU

Nume utilizator :

Parola :

Ține-mă minte :

ȘTIRI

CONCURSURI / EXAMENE

CLASA A V-A

PROIECTE

Linkuri : Istoric | Resurse umane | Resurse materiale | Știri | Contact | Concursuri / examene | Forum | Webmail | Administrare